Radosti všedního dne: Klíč k domovu

Ne, opravdu jsem se nezbláznil a nezačínám psát články jak vyňaté z magazínů jako „Ona DNES“, „Blesk pro ženy“, „Moderní žena“ či „Časopis pro ženy, které nemají to, co mají ty ostatní, nechtějí to, ale prostě to mít musí, poněvadž se nacházíme v 21. století“. V této krátké povídce vám nastíním, co nemilého (avšak pochopitelně se šťastným koncem) se mi stalo – a ten název mi tam prostě tak seděl.

Jako každý den jsem šel (hned z několika důvodů) lehce zmožen z práce, no zkrátka jsem se šoural jako zombík. Jak jinak také po propité prázdninové noci a nekonečné osmihodinovce za počítačem v ukrutném letním vedru. Z posledních sil přicházím k domu, a to ještě nevím, co mě to za pár sekund čeká.

Jako vždycky vytáhnu klíče a jak již jsem zvyklý, chci mým obvyklým pohybem tak, že uchopím klíče za největší přívěsek, zavěsím hlavní kroužek za prst a za pomoci ostatních prstů obtočím, načež mi zůstane klíč od domu přesně mezi ukazovákem a palcem, nachystaný pro vsunutí do klíčové dírky. Tento „rituál“ provádím (jistě, jako většina z vás), naprosto bezmyšlenkovitě a automaticky.

Najednou si ale říkám: „Ne, něco je špatně. Někde se stala chyba.“ Rituál, který dělám už po několikatisícáté prostě neskončil tak jak měl, s klíčem od domu nachystaným na odemčení mezi prsty, hnalo se mi v hlavě a v duchu jsem si říkal: „To není možné. To je vyloučené. On se ztratil. Zmizel!“ To se prostě nestává. Je to jako chyba v Matrixu. Něco, co prostě nepochopíte. Narušil jsem tedy svůj stav „nothing boxu„, povzdechl si, že to přece nemůže být tak hrozné, že se musí najít nějaké racionální řešení – jen budu muset zapojit víc než tři mozkové buňky. Vidina domova, postele, chládku a vůbec – znáte to, byla velmi lákavá a tak jsem zvedl pohled a zaměřil je na ten chuchvalec železa v zamotaný v mé ruce.

Zprvu jsem se zalekl. Už jen proto, že slunce ten den svítilo poměrně silně, a kov se docela leskne. Asi o 6,37 milisekundy později jsem ucítil, jak mi po čele stéká kapka potu. Měla k tomu důvod. Ba naopak jsem se divil, že mi vyrašila jen jedna. On tam totiž opravdu nebyl. Prohmatal jsem celý svazek mých klíčů, ale klíč od domu tam prostě nebyl! Pot z čela jsem utřel a nechal mých posledních 5 mozkových buněk přemýšlet, co se děje. Po nedlouhé době mi to došlo. Chtěl jsem se plácnou do čela,  že mě to nenapadlo dřív, ale chtěl jsem mít jistotu. Ale věděl jsem, že ověřit si moji domněnku bude jen formalita, protože jinak by kromě černé díry, mimozemšťanů a mimozemšťanů z černé díry neexistovalo jiné reálné vysvětlení.

O co šlo? Už opravdu dlouhou dobu jsem měl klíč od domu opatřen „rozlišovákem“, tedy takovým tím kouskem barevného plastu, který byl nasazen na konci klíče, aby se odlišil od ostatních. Jenže zrovna tento byl už starý a prasklý a občas mi upadával. Většinou mi zůstal v ruce, poté, co klíč v zámku. Nyní mi ale bylo jasné, že se ztratil někde, někde … Zhodnotil jsem situaci a došel  k závěru, že pro to, abych po něm začal pátrat mám příliš málo životaschopných mozkových buněk.

Zkoncentroval jsem tedy veškerou jejich činnost na analýzu všech neoznačených klíčů a určení toho, který z nich je od domu. V ten okamžik už se mi mozek opravdu vařil, takže to, že jsem klíč trefil na druhý pokus a vklouzl tak do přechlazené chodby pro mě bylo záchranou za pět minut dvanáct.

Pak jsem dopřál oddech i mé nebohé ruce, která zvyklá na měkký a hladký plast byla nyní nucena opřít se do „ostrých“ hran klíče. A to se prstům zmoženým prací moc nelibí. Postel už byla na blízku. Když v tom to přišlo. Zčistajasna.

Jako kdyby mi někdo obrovskou injekční stříkačkou do hlavy vpíchl věty typu: „Co já teď budu dělat?“, „To je konec!“, „Můj život už nikdy nebude takový, jaký býval dřív.“. Ten malý kousek plastu pro mě najednou znamenal víc, než jsem si celou dobu myslel (znáte to – „Co jste měli zjistíte, až když to ztratíte“).

Byl se mnou všude, v létě, v zimě, ve dne, v noci; když jsem šel do práce, do školy, někam ven. Když jsem „šel“ z hospody, z diskotéky, z párty nebo třeba střízlivý. Kam jsem se hnul, tam mě následoval. Já si nedokáži představit, jak bych vypadal, kdyby mě opustil kupříkladu můj nejlepší kamarád (v mém případě tedy spíš kamarádka) a teď mě opustil předmět mně takto blízký. Předmět, který jsem každý den několikrát denně pohladil, jako dík, za to, že mi vždycky ukáže, který klíč je ten, který mi otevře bránu do mého domova.

A najednou byl pryč. Ležel někde na ulici, tím horkem se již velmi pomalu začínal rozpouštět a dnes je z něj jistě jen mastný flek. Nebo si jej někdo odnesl na podrážce. Raděj nemyslet. Nebo si tedy alespoň říkat, to co se říká vnoučatům, když jim umřel dědeček: „On už byl starý a nemocný …“.

Naštěstí úměrně k velikosti tohoto předmětu mě přešel i zármutek nad jeho ztrátou – během pár sekund. Pousmál jsem se tomu a šel jsem konečně domů. Bohužel – jak to tak bývá, vzpomínky se vracejí. Není proto divu, že jsem si tak zasteskl pokaždé, když jsem přicházel domů a opět pátral po mém plastovém kamarádovi.

Na jednu stranu jsem si po pár dnech začal už pomalinku zvykat na život bez mého rozlišováku na klíči od domu, dalo se to přežít. Ale pořád ve mě nějaký vnitřní hlas: „Ne, dost! S tím se musí něco dělat. Takhle to přece nemůžeš nechat.“

I vzal jsem tedy drobné z prasátka a vydal se do zámečnictví zakoupit si nový. Za použití fantazie jsem se pokusil si odmyslet tu jeho několikaletou zašlost a „špínu“ (nevím o nikom, kdo by si klíče pravidelně čistil) a vydedukoval barvu, kterou můj rozlišovák mohl před těmi lety mít. S radostí jsem si jej tedy zakoupil. Pan prodavač se podivil, že si kupuji pouze jeden jedinný rozlišovák, nic jiného (úplně jsem ho viděl, jak večer počítá tržby: „rozlišovák, rozlišovák, kroužek, rozlišovák, dva kroužky, karabinka, rozlišovák a kroužek, …“).

Celým rozrušením jsem přišel domů, ještě za chůze už sundával klíč od domu z kroužku a hned jsem sedal za stůl a nasazoval si na něj onoho nového plastového kamaráda. Ano, milovníci dvojsmyslů, jen se smějte. Však až si budete nasazovat nový rozlišovák na klíč od domu, smích vás přejde. Do určité míry.

Mě kupříkladu vykouzlil milý úsměv na tváři. Zatočit, zacvaknout uspořádat a pokochat se. „Nó jó, hned to vypadá líp. Konečně se dostanu domů, aniž by si smažil rohovku při pátrání po tom správném. Už nebudu stát dalších šest vteřin před domem a riskovat život dalších několika mozkových buněk, kvůli tak banální záležitosti, jako je dostání se domů.“

Zkrátka nový rozlišovák je krásný, oproti starému má ergonomičtěší tvar a přitom ještě méně kluzký povrch (ale fuj, už zase? Puberťáci nevychovaní!), a samozřejmě zářivou barvu. Nyní se těším domů, klíče mám v ruce už pár desítek metrů od domu a radostně si je prsty přehazuji.

Pevně věřím, že se nástupce onoho starého a zašlého rozlišováku stane velmi rychle mým dobrým kamarádem a že na „ten starý“ jen tak nezapomenu.

Hitparáda spamů

Sh*t posing as mail (necyklpedie)
Sh*t posing as mail (necyklopedie)

Využívám emailových služeb jednoho (nejmenovaného, samozřejmě) velkého českého webového portálu se psem a červeným písmenem v logu. Za těch několik let používání se mi podařilo naspořádat opravdu nemalé množství SPAMU. Zavzpomínal jsem, prošel si „Doručené“ a „SPAM“ a vybral těchto 10 spamových perliček.

Poznámka: Při prodírání se mým SPAMEM jsem narazil na opravdu několik e-mailů nemravného obsahu (v lepším případě se jednalo pouze o obchody se spodním prádlem), které by rozhodně za uvěřejnění v tomto seznamu zajisté stály. Ale toto je slušný portál, nikde není garantována dolní mez věku čtenářů a tak jsem nakonec musel vybrat jiné. Každopádně si prosím o mně nemyslete nic špatného, o tom, že internet (a e-mail nevyjímaje) je zvrhlá záležitost ví už i malé děti :-D.

10.

Nakupne na ...
Nakupne na …

 

„Měl jsi na starost jednu jedinnou věc…“

 

9.

Blahoprejeme ti! Tvoje mesto Olomouc ve kterem bydlis te vybralo ze vsech obyvatel a obdrzel(a) jsi mimoradnou dotaci 150000,- Korun.
Prihlas se na ****** a muzes nalozit s penezi dle sveho uvazeni.

A proč nepřišel pan primátor s takovým tím obrovským šekem z kartónu a nepředal mi tuto dotaci za doprovodu spousty fotografů? Já chci být na titulce deníku!

Pro případ, že by bych si dotaci nedejbůh nechtěl vyzvednout, mi v tom e-mailu poslali i kompletní přihlašovací údaje na onen portál, aby někdo z těch, kdo stál za mnou a koukal mi přes rameno si mohl mou odměnu převzít za mě.

 

8.

Nejlepší dodavatelé a řemeslníci. Se slevou až 40%

„Že dnes máte v akci truhláře? Tak to bych si jednoho vzal. Nějakého silnějšího, ne to vyžle, co jsem dostal minule. A koukám, řezníky už máte vyprodané. No tak se pro něj stavím někdy příště.“

7.

ZDARMA lístky, tentokrát na unikátní interaktivní podívanou AQUA AQUA.

Už zkoušeli všechno – wellness pobyty, vstupenky do zoo, vstupenky na všelijaké festivaly – ale lidi si to prostě nekoupí. Taky za takovou nehoráznou cenu, že?

 

6.

Také Vy můžete mít tak enormní a tvrdé erekce

Přesně takto zněl předmět jednoho emailu, který mi  přišel. Češtin je k usmání, úplně jako kdybych slyšel Věru Pohlovou:

„Já bych všechny ty internety a počítače zakázala a raděj všem rozdala enormní a tvrdé erekce!“

Nicméně odesílatelka (petra.stastna@enormni-erekce.eu) s druhou nejvtipnější e-mailovu adresou, jakou znám to stonásobně přebila. Dovedete si představit, jak by tato osoba například žádala o práci?

 

5.

Má drahá přítelkyně,
tak jsem konečně objevila tvoji emailovou adresu. Omlouvám se, že jsem nenapsala dříve, ale nemohla jsem ho fakt najít. Doufám, že jsi tehdy dorazila v pořádku domů, a že se i nyní máš fajn. (…)

 

Moje milá přítelkyně,
díky že se Ti konečně podařilo vygenerovat mou emailovou adresu. Jen trošku lituji těch dalších 400 000 uživatelů, kterým tento e-mail došel jako omyl. Díky za optání, ten večer jsem byla asi v takovém stavu, že si ani nepamatuji, že jsem se s někým jako ty bavila, natož abych došla domů.

 

S pozdravem

Tvá přitelkyně Martin

 

4.

Škola smiku a další slevy
„Škola smiku a další slevy“ zněl předmět tohoto e-mailu


I mistr tesař se někdy utne.

 

3.

Last minute zájezdy s parkováním zdarma

„Na dovolenou jedu pouze, pokud budu mít parkování zadarmo!“

 

2.

Vše pro spokojenou domácnost – ledničky, myčky, kuchyňské roboty i kávovary se slevou až 46 %

Ano, každý si spokojenou domácnost představuje jinak.

 

1.

DOPRAVA ZDARMA od 499 Kč

A to se vyplatí!

 

This is SPAM!!!

 

Deskovka Dameo, můj ročníkáč

Před pár dny pro mě úspěšnou obhajobou ročníkového projektu zkončilo období terroru jménem „druhák na olomoucké informatice“, o tom však více v samostatném článku, který se připravuje.

Nyní je důležité, že můj projekt byl oficiálně přijat komisí a já jej tak můžu uveřejnit.

O co šlo?

Našim úkolem bylo sestavit kompletní aplikaci realizující deskovou hru (tedy něco podobného jako např. Solitare ve Windows). Deskovou hru příbuznou hře „dáma“. Z nabídky možných zadání her (Dameo, Havajská dáma, Fríská dáma, parašutistická dáma) jsem si vybral hned tu první – Dameo.

náhled


K aplikaci byly specifikovány určité požadavky (například umělá inteligence (počítačový hráč), možnost ukládat hru do souboru, možnost pohybovat se v historii tahů, a podob.) takže ve výsledku se z projektu měla stát opravdu kvalitní a plnohodnotná aplikace. V mém případě se tak opravdu stalo, ale předcházela tomu opravdu spousta, spousta, spousta a ještě jednou spousta práce.

Pánové, byl to porod

Projekt byl rozdělen do dvou semestrů, v prvním se mělo vytvořit jádro aplikace, které se poté v letním semestru mělo obalit ještě pár věcmi, mezi nimi uživatelským rozhraním (tedy „aby to i nějak vypadalo“).

Vzhledem k tomu, že jsem zimní semestr měl značně nabitý už tak, na „ročníkáč“ se dostalo až k jeho konci a především asi v první půlce zkouškového. Celkem to mohl být tak asi jeden celý měsíc práce, který jsem do něj investoval.

V letním semestru byla situace ještě horší – čas nebyl opravdu žádný. To dokonce takovým způsobem, že se na Dameo dostalo až v druhé polovině zkouškového, po splnění všech zkoušek. Další měsíc práce.

V součtu jsem do projektu investoval dobré dva měsíce práce. Dva měsíce. Celou jednu šestinu roku mě to stálo.

Tak na co čekáme? Pojďme si Dameo zahrát!

Let’s play

Nemohu si odpustit pár implementačních detailů. Aplikace byla vytvořena v programovacím jazyce Java – je tedy multiplatformní (takže bude fungovat jak na Windows, OS X, tak i na linuxu). Ale z toho vyplývá, že aby jste si Dameo mohli spustit, musíte mít nainstalovanou podporu Javy, tzv. běhové prostředí JRE. To je nutné si stáhnout z oficiálních stránek společnosti Oracle a nainstalovat. Zvolte verzi pro váš operační systém a pokud používáte 32 bitový, volte variantu „x86“, pro 64 bitový pak pochopitelně „x64“.

Poté už stačí jen Dameo stáhnout a normálně spustit. Není nutné nic instalovat, rozbalovat nebo tak něco. Prostě poklepe na stažený soubor a už hrajete. Samozřejmě uživatelé debian-like linuxových distribucí (neboť já se mezi ně řadím) si mohou stáhnout „instalačku“ (deb balík) a ten nainstalovat a mít tak Dameo na stálo v systému.

Dameo ke spuštění

 

Dameo.deb

Vzorce, rovnice a výrazy přes internet? Pomocí mého Editoru rovnic Online!

Také už se vám někdy stalo, že po vás někdo chtěl, aby jste mu něco vysvětlili přes ICQ/facebook chat? Nějaký příklad, nebo tak něco?

Uplně vidím, jak mu tam píšete „a1 na2 + a2 na 2 / (a1 – a2) na2“, pak si uvědomíte chybu a doplníte „to a1 na2 + a2 na 2 mělo být taky v závorce“. Takhle s ním komunikujete pár desítek minut a hlava se vám div nezavaří při transformování z chatu do matematického zápisu a natož, aby jste uvažoval, co s ním a jak jej upravovat či počítat.






Tomu je nyní konec! (Fuj, zní to jak Horst Fuchs z Teleshoppingu, ale nemohu si pomoct ;-)).  Nyní přichází edrovonl, tedy Editor rovnic online, ve kterém si vcelku pohodlnně to, co jste předtím svému kolegovi posílali ručně přepíšete do speciálního jazyka (který není ninak těžký – velmi se podobá přirozenému jazyku) a vašemu kolegovi pouze pošlete odkaz na vámi zapsaný výraz/rovnici.






Jak snadné!

Tohle umí už jen Wolfram Alpha.

Nemusíte se bát, že by na vás byl edrovonl nedostačující. Je dimenzován pro potřeby jak těch nejjednodušších výrazů a rovnic (tak dobře, „měla babka čtyři jabka a dědoušek jen dvě“ edrovonl neumí :-)) tak až na úrověn základů vysokoškolské matematiky (operátory jako suma, limita, integrál, produkt, a podob.).

No a mě nezbývá nic jiného než vyvěsit odkaz na jeho spuštění:

 

Editor rovnic Online ZDE